Blog
Testowanie oprogramowania metodą białej i czarnej skrzynki
- Październik 19, 2018
- Autor: admin
- Temat: Testowanie
Testowanie oprogramowania jest jednym z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania jakości programów i pozwala dostarczać odbiorcom wolne od błędów aplikacje. Na przestrzeni lat testowanie oprogramowania dojrzało i wyodrębniło się jako osobna dziedzina. Pojawił się szereg odmiennych technik testowania. Dwoma powszechnie stosowanymi technikami jest testowanie metodą czarnej skrzynki oraz metodą białej skrzynki.
Czym jest testowanie metodą czarnej skrzynki?
Krótko mówiąc, gdy tester nie ma pojęcia, jak skonstruowany został testowany system, mamy do czynienia z metodą czarnej skrzynki.
W takim wypadku testowany system jest postrzegany jako „czarna skrzynka”.
Podstawą tego typu testów jest dokumentacja wymagań lub specyfikacji funkcjonalnej, co wymaga od użytkownika zrozumienia procesów realizowanych przez oprogramowanie.
Jak pisać zadania testowe dla metody czarnej skrzynki?
- Tester analizuje wymagania oraz specyfikację systemu.
- Tester zapoznaje się z interfejsem użytkownika oraz funkcjonalnością systemu, żeby zrozumieć, jaki powinien być prawidłowy przebieg poszczególnych procesów systemowych.
- Tester projektuje zadania testowe z prawidłowymi wartościami wejściowymi i odpowiadającymi im oczekiwanymi wartościami wyjściowymi.
- Tester opracowuje również negatywne zadania testowe z nieprawidłowymi wartościami wejściowymi i oczekiwanymi wartościami wyjściowymi (komunikaty błędów/zamknięcie programu).
Techniki testowania metodą czarnej skrzynki
W przypadku testowania metodą czarnej skrzynki kluczowe są wartości wejściowe dla zadań testowych. Wartości wejściowe można określić z wykorzystaniem jednej z trzech omówionych poniżej technik
- Analiza wartości brzegowych: Ta technika koncentruje się na testowaniu wartości brzegowych powiązanych z systemem. Jej celem jest poddanie testom brzegowych wartości wejściowych, w przypadku których zachodzi największe prawdopodobieństwo otrzymania błędnych wartości wyjściowych.
- Podział na klasy równoważności: W przypadku tej techniki identyfikowany jest ograniczony zbiór funkcji wraz z prawidłowymi i nieprawidłowymi wartościami wejściowymi oraz oczekiwanymi wartościami wyjściowymi. Jej celem jest rozpoznanie klas błędów i tym samym zmniejszenie liczby potrzebnych zadań testowych.
- Zgadywanie błędów: Doświadczeni testerzy często stosują tę technikę, aby najpierw zidentyfikować usterki, a następnie opracować odpowiednie zadania testowe.
Czym jest testowanie metodą białej skrzynki?
W przypadku testowania metodą białej skrzynki tester zna budowę systemu i wie, jak odbywają się poszczególne procesy. Tester wykorzystuje tę wiedzę do opracowania zadań testowych, za pomocą których sprawdzi przepływ sterowania, informacji i danych oraz obsługę wyjątków i błędów, a także poprawność kodu źródłowego systemu.
Jak pisać zadania testowe dla metody białej skrzynki?
- Tester analizuje i poznaje strukturę systemu na podstawie jego kodu.
- Tester wyszukuje niedopracowane fragmenty kodu, które mogą być źródłem usterek.
- Tester opracowuje zadania testowe obejmujące poszczególne przepływy danych, informacji i sterowania oraz rozgałęzienia w obrębie kodu.
- Tester opracowuje również zadania testowe sprawdzające poprawność działania wszystkich funkcjonalności systemu oraz obsługi błędów.
Techniki testowania metodą białej skrzynki
W przypadku testowania metodą białej skrzynki kluczowe znaczenie ma wiedza testera na temat systemu, ponieważ pomaga mu w opracowaniu zadań testowych mających na celu wykrycie usterek w wewnętrznych mechanizmach systemu.
Testy instrukcji: Wszystkie instrukcje znajdujące się w kodzie muszą zostać uwzględnione w zadaniach testowych, tak aby każda z nich została wykonana co najmniej raz w cyklu testowym.
Testy decyzji: Każda z instrukcji decyzji musi zostać wykonana przynajmniej jednokrotnie w cyklu testowym.
Testy warunków rozgałęzień: Wszystkie warunki określonej decyzji muszą zostać co najmniej jeden raz przetestowane pod kątem prawidłowego funkcjonowania.
Testy decyzji/warunków: Przetestowane muszą zostać wszystkie kombinacje możliwych warunków decyzji dla wszystkich decyzji.
Testy przepływu danych: Technika ta pozwala upewnić się, czy wszystkie zmienne i dane używane w obrębie systemu zostaną przetestowane poprzez wymuszenie przepływu określonych zmiennych przez każdą możliwą kalkulację.
Testy wielu warunków: Dzięki tej technice można mieć pewność, że każdy z punktów wejścia kodu został poddany testowi co najmniej raz w cyklu testowym.
Czym jest testowanie metodą szarej skrzynki?
To metoda stojąca na pograniczu testowania metodą białej i czarnej skrzynki. Osoba opracowująca zadania testowe zna kod źródłowy testowanej aplikacji. Testy są jednak przeprowadzane wyłącznie na poziomie interfejsu.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.