Frontend

Frontend

Front-end to to, co widzi dany użytkownik aplikacji, strony czy też gry. Główne technologie, w których jest on tworzony to przede wszystkim CSS, HTML oraz JavaScript.

Z front-endem związanych jest wiele różnych zadań. Należy pamiętać, że zadania Frontend Developera mogą znacznie różnić się w zależności od tego, w jakiej firmie pracuje dana osoba.

Oto kilka przykładów zawodów związanych z pracą front-endową:

Web Desinger, czyli projektant stron internetowych, zajmuje się głównie tym, na co wskazuje nazwa tego stanowiska, czyli – projektuje strony internetowe. Jego tytuł zawodowy jest jednak dość szeroki, ponieważ Web Designerem może być po prostu ktoś, kto projektuje strony w programie takim jak Photoshop lub Fireworks i nigdy nie dotknie kodu. Ale w innym miejscu, Web Designer mógłby stworzyć cały projekt w Photoshopie, a następnie być odpowiedzialny za stworzenie całego kodu HTML i CSS (a czasem nawet JavaScript), aby się z nim zgadzał.

UI Designer, czyli projektant interfejsów użytkownika jest w zasadzie projektantem wizualnym i generalnie skupia się na projektowaniu. Zazwyczaj nie są oni zaangażowani w implementację projektu, ale mogą znać podstawy HTML i CSS, dzięki czemu mogą skuteczniej przekazywać swoje pomysły twórcom kodu.

UX Designer – pracuje na front-endzie, analizując i badając, jak ludzie korzystają ze stron internetowych. Następnie, na ich podstawie dokonują zmian poprzez tworzenie różnego rodzaju testów.

Front-End Developer to stanowisko związane już bezpośrednio z programowaniem. Taka osoba może stworzyć witrynę bez potrzeby rozwijania back-endu, czyli tzw. stronę statyczną, nie wymagającą żadnych informacji, które mają być przechowywane w bazie danych.

Powiązane artykuły: