Blog
Praca zdalna w IT coraz bardziej popularna – poznaj najnowsze badania
- Listopad 26, 2019
- Autor: Katarzyna Rojewska
- Temat: Praca w IT
Praca zdalna w branży IT to już nie tylko trend, ale standard. Jak pokazują dane No Fluff Jobs – z roku na rok w naszym kraju pojawia się coraz więcej ofert takiej formy współpracy. A jak to wygląda w podziale na lata doświadczenia? Czy osoby początkujące również znajdą pracę remote i jeśli tak, to ile mogą zarobić? Sprawdź!
Praca zdalna w IT – przewaga ofert dla osób z doświadczeniem
Według danych No Fluff Jobs, mimo że liczba ofert pracy zdalnej wzrasta. Głównie są to ogłoszenia dla osób z doświadczeniem, czyli tzw. Midów i Seniorów. Zaledwie 6,2% ofert tego typu to oferty dla juniorów.
Skąd wynika ta różnica i dlaczego firmy wciąż niechętnie podchodzą do proponowania pracy zdalnej osobom bez lub z niewielkim doświadczeniem? Powodów jest wiele. Przede wszystkim takie rozwiązanie może mieć zły wpływ na pracownika. Nie mając na codzień kontaktu z doświadczonymi kolegami z biura zdecydowanie mniej się nauczy. Co więcej, może mieć problemy z uzyskaniem szybkiej i fachowej pomocy kolegów z pracy. Szczególnie na początku warto jak najwięcej słuchać i obserwować starszych fachem kolegów, którzy nawet nieświadomie, wykonując swoją codzienną pracę czy też rozmawiając z zespołem, mogą wiele nauczyć. Osoby, które pracują w biurze zdecydowanie łatwiej jest także wdrożyć we wszystkie procesy obowiązujące w firmie oraz nauczyć efektywnej i samodzielnej pracy. Co więcej, nie da się ukryć, że młodzi pracownicy zazwyczaj potrzebują większej kontroli. W przeciwieństwie do swoich starszych kolegów, nie mogą pochwalić się sukcesami oraz potwierdzeniem solidnie wykonywanej pracy u poprzednich pracodawców.
Zarobki oraz forma umowy proponowana osobom pracującym zdalnie
Najbardziej doświadczeni programiści pracujący zdalnie mogą otrzymać nawet ponad trzykrotnie wyższe wynagrodzenie niż Juniorzy. Według danych No Fluff Jobs, zarobki w tej kategorii oferowane początkującym programistom wynoszą od 4000 do 8000 zł brutto, podczas gdy płace Seniorów kształtują się na poziomie od 14000 do 19000 zł.
Jeśli chodzi o formę zatrudnienia, przeważający jest tu kontakt B2B. Szczególnie popularna jest on wśród pracujących zdalnie seniorów, z których aż 94,3% prowadzi własną działalność gospodarczą.
Popularność pracy zdalnej w podziale na specjalizacje i technologie
Najwięcej ofert pracy zdalnej dotyczy stanowisk z kategorii Backend. Na kolejnych miejscach znalazł się Frontend, a następnie Fullstack i DevOps. Zdecydowanie rzadziej niż programistom, taką formę współpracy proponuje się Testerom Oprogramowania – ogłoszenia w tej specjalizacji wynosiły zaledwie 5,5% wszystkich ofert pracy zdalnej.
Jeśli chodzi o pracę zdalną w podziale na technologię – tu kwestionowanym liderem jest język JavaScript. Warto też dodać, że to także jeden z najpopularniejszych i najczęściej wymaganych języków programowania we wszystkich ofertach, włączając w to także ogłoszenia dotyczące pracy stacjonarnej.
Więcej informacji na temat pracy zdalnej znajdziesz w artykule No Fluff Jobs: Praca zdalna w IT – jeszcze trend czy już standard?
Zobacz też:
Praca zdalna w IT – pułapki czyhające na początkujących programistów
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.