Blog
Nauka programowania – 11 najczęściej zadawanych pytań
- Sierpień 31, 2020
- Autor: Katarzyna Rojewska
- Temat: Nauka programowania
Nauka programowania budzi wiele pytań i wątpliwości, szczególnie wśród osób, które nie miały wcześniej styczności z branżą IT. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na 11 najczęściej pojawiających się pytań wśród tych, którzy dopiero zastanawiają się, czy programowanie jest czymś dla nich.
1. Jak nauczyć się programowania?
Sposobów na naukę programowania jest obecnie całe mnóstwo, a do najpopularniejszych metod zdobycia wiedzy należą:
- studia informatyczne,
- szkoły programowania,
- kursy online,
- tutoriale video,
- książki,
- samodzielna nauka na własnych projektach.
Każda wymieniona wyżej metoda ma swoje wady i zalety i wybór powinien zależeć od Twoich własnych preferencji i upodobań. Do najpopularniejszych i najbardziej efektywnych należą dwie pierwsze opcje. Więcej na ten temat, znajdziesz w tym artykule, gdzie opisaliśmy najważniejsze różnice pomiędzy nauką podczas studiów a zajęć na kursach programowania.
2. Czy każdy nadaje się na programistę?
Niech nie zmylą Cię chwytliwe hasła marketingowe, które próbują wmówić Ci, że programowanie jest dla każdego. Aby zostać programistą, należy mieć bowiem szereg cech i umiejętności, które są wręcz niezbędne do wykonywania tego zawodu. Należą do nich m.in.:
- chęć i motywacja do ciągłej nauki,
- zdolność analitycznego i logicznego myślenia,
- cierpliwość i wytrwałość,
- umiejętność pracy w zespole,
- komunikatywność,
- umiejętność rozwiązywania problemów.
Więcej na temat cech i umiejętności miękkich, jakie powinien posiadać programista opisaliśmy w tym artykule. A jeśli chcesz sprawdzić, czy kodowanie to coś dla Ciebie – możesz rozwiązać przygotowany przez nas Quiz. Sprawdź i przekonaj się sam! 😉
3. Czy aby nauczyć się programowania, muszę być dobry z matematyki?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość programistów rzeczywiście była absolwentami fizyki, matematyki i podobnych kierunków. I to chyba właśnie ten fakt przyczynił się to do przekonania, że programowanie jest bardzo mocno związane z matematyką.
Oczywiście łatwo jest zrozumieć, dlaczego niektórzy uważają, że trzeba być dobrym z matematyki, żeby być dobrym programistą, ale na całe szczęście – jest to dalekie od prawdy. Zarówno matematyka, jak i programowanie to tylko sposoby na osiągnięcie celu, ale same w sobie nie są one celem. Oczywiście niekiedy będziesz musiał korzystać z zagadnień matematycznych, np. jeśli tworzysz aplikacje, które wymagają matematyki, takie jak symulacje lub niektóre elementy tworzenia gier wideo, ale w zdecydowanej większości przypadków nie będzie to konieczne.
Warto też dodać, że matematyka to obowiązkowy przedmiot na studiach informatycznych. Decydując się na kurs w szkole programowania, możesz ominąć ten krok i przejść od razu do praktycznej nauki pisania kodu.
4. Jaki język programowania wybrać na początek?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i radzimy nie szukać Ci gotowych informacji w Google. Prawda jest taka, że wybór języka programowania powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji. Warto jest więc na początek dokładnie zapoznać się ze specyfiką pracy różnych specjalności w IT, takich jak przede wszystkim: Frontend Developer, Backend Developer oraz Tester i na podstawie tego postarać się wybrać odpowiedni kierunek dla siebie.
A jeśli szukasz najważniejszych różnic pomiędzy tymi zawodami, znajdziesz je w naszym artykule: Java, Frontend, a może testowanie? Sprawdź, jaki kurs programowania wybrać!
Pamiętaj, że wybór pierwszego języka programowania nie musi być decyzją wiążącą na całe życie. Programiści zazwyczaj znają kilka technologii, dlatego prawdopodobnie także u Ciebie na jednym języku się nie skończy. Najtrudniejszy zawsze jest pierwszy krok, a języki programowania mają wiele wspólnych cech, dlatego nauka każdego kolejnego będzie dla Ciebie coraz łatwiejsza i bardziej intuicyjna.
5. Czy studia są konieczne, aby znaleźć pracę w IT?
W zdecydowanej większości współczesnych firm, absolutnie nie jest to konieczne. Tak naprawdę w IT liczą się przede wszystkim umiejętności i motywacja do działania. Jeśli rzeczywiście potrafisz kodować, jesteś samodzielny, a do tego możesz pochwalić się własnymi projektami – być może szybciej znajdziesz pracę niż osoba po studiach, która nie może jeszcze pochwalić się efektami swojej pracy.
6. Czy nauka programowania jest trudna?
To również kwestia indywidualna – jedni powiedzą, że tak, inni, że nie. To, co jest jednak pewne, to że nauka programowania wymaga dużej systematyczności, cierpliwości i przede wszystkim chęci do działania. Niezależnie od tego, jaką metodę nauki programowania wybierzesz, będziesz musiał poświęcić wiele godzin na samodzielną pracę w domu, rozwiązywanie wielu nierzadko skomplikowanych problemów i tworzenie własnych projektów. I na tym właśnie polega największa trudność nauki programowania.
7. Ile czasu potrzeba na naukę programowania?
Tak naprawdę to zależy od:
- metody nauki programowania (nauka na studiach to czas minimum 3,5 toku, podczas gdy kurs programowania może Cię przygotować do pierwszej pracy w IT w zaledwie 3 miesiące);
- Twoich własnych motywacji i zaangażowania;
- czasu, jaki jesteś w stanie poświęcić na samodzielną naukę w domu;
- Twojego indywidualnego tempa uczenia się.
Jeżeli wybierzesz kurs w dobrej szkole programowania, będziesz nie tylko uczestniczył na zajęciach, ale systematycznie uczył się w domu – zdobycie najważniejszych umiejętności w zaledwie 3 miesiące jest realne!
8. Czy ukończony kurs programowania wystarczy, aby otrzymać pierwszą pracę w zawodzie?
Sam fakt ukończenia kursu raczej nie sprawi, że dostaniesz wymarzoną pracę w IT. Jeśli natomiast:
- wybierzesz kurs, podczas którego będziesz tworzył własne projekty,
- szkoła programowania, którą wybierzesz zapewnia certyfikat po ukończeniu kursu,
- podczas zajęć nauczyć się nie tylko programować, ale także zostaniesz przygotowany do rozmowy rekrutacyjnej,
… wówczas Twoje szanse zwiększają się nawet kilkukrotnie!
A jeśli szukasz szkoły, która spełnia te kryteria… koniecznie zapoznaj się z ofertą IT-Academy 🙂
9.Czy język angielski jest obowiązkowy w pracy programisty?
Znajomość języka angielskiego pojawia się w większości ogłoszeń o pracę w IT. Dlaczego? Otóż niemal wszystkie języki programowania opierają się na angielskim. Co więcej, komentarze w kodzie także powinny być tworzone w tym języku. Firmy IT często posiadają międzynarodowe zespoły i wówczas angielski jest potrzebny także w celu swobodnej komunikacji z zespołem. Mimo, że niektórzy uważają, że da się pracować jako programista bez znajomości angielskiego – z pewnością jest to nie tylko trudniejsze w codziennej pracy, ale także w znalezieniu dobrych ofert pracy w tym zawodzie.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Dlaczego programista powinien znać język angielski?
10. Do jakich specjalności w IT może przygotować kurs programowania?
Tak naprawdę wszystko zależy od oferty danej szkoły programowania. Przykładowo, w IT-Academy dla osób początkujących oferujemy kursy:
- Java – obszerny kurs z najpopularniejszego, a zarazem najbardziej dochodowego języka programowania. W czasie jego trwania zdobędziesz obszerną wiedzę nie tylko na temat języka Java, ale także programowania obiektowego czy systemu kontroli wersji GIT oraz inne umiejętności niezbędne, aby rozpocząć pracę na stanowisku Junior Java Developer lub Junior Backend Developer.Warto dodać: Oczywiście Backend to nie tylko Java! Lista języków i technologii backendowych jest naprawdę długa i znajdziemy tam m.in. C++, Python, PHP, C, C#, Scala, Ruby i wiele więcej. Język Java jest jednak jednym z najbardziej popularnych i najbardziej uniwersalnych języków, w związku z czym to głównie właśnie jemu poświęcone są kursy przygotowujące do pracy Backend Developera.
- Frontend – kurs, podczas którego nauczysz się samodzielnie tworzyć interaktywne strony internetowe. Poznasz tzw. wielką trójkę frontendu, czyli HTML, CSS oraz JavaScript. Stworzysz własny projekt i będziesz gotowy, aby rozpocząć pracę na stanowisku Junior Frontend Developer lub Junior JavaScript Developer.
- Python & Data Science – Python to jeden z najpopularniejszych wyborów, jeśli chodzi o pierwszy język programowania. Jest łatwy, czytelny i zrozumiały, a do tego bardzo popularny i wszechstronny. Kurs świetnie sprawdzi się dla osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z Data Science czy też rozwijać się w kierunku uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
- Testowanie oprogramowania – jeżeli zamiast programowania, bardziej interesuje Cię testowanie stworzonego już kodu, powinieneś przemyśleć tę opcję. Kurs testowanie oprogramowania dla początkujących pozwoli Ci zdobyć nie tylko niezbędną wiedzę teoretyczną, ale także narzędzia potrzebne w codziennej pracy testera manualnego. Poznasz różne metody testowania, a w swoim CV będziesz mógł pochwalić się znajomością języka SQL oraz MySQL.
To oczywiście nie jedyne ścieżki rozwoju w IT, ale świetne opcje na początek swojej przygody z IT. Branża ta daje wiele możliwości i warto stale poszerzać swoje umiejętności o nowe technologie czy języki programowania.
11. Jak znaleźć pierwszą pracę w IT?
Przede wszystkim zadbaj o profesjonalne CV oraz portfolio, w którym dokładnie opiszesz projekty, jakie zrealizowałeś. Następnie nie czekaj aż znajdzie się idealna oferta – zacznij sam wysyłać wiadomości do firm, w których chciałbyś pracować. I najważniejsze – nie poddawaj się! Początki są trudne nawet w branży IT, dlatego wszystkie niepowodzenia traktuj jako cenną lekcję, z której możesz wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Masz jakieś pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym artykule? Napisz do nas wiadomość na Facebooku. Chętnie udzielimy Ci wszelkich wskazówek!
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.