Blog
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu programowania?
- Styczeń 26, 2020
- Autor: Katarzyna Rojewska
- Temat: Kursy Nauka programowania
Chciałbyś zapisać się na kurs programowania, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą opcję dla siebie? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka cennych porad, na co warto zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru!
1. Zastanów się, jaka specjalizacja Cię interesuje
Przede wszystkim nie podejmuj pochopnych decyzji. Źle dobrana ścieżka kariery może zniechęcić Cię do dalszego rozwoju w kierunku branży IT. Zastanów się, czy wolisz zająć się backendem, frontendem czy może testowaniem. O tym, jakie są główne różnice w tych ścieżkach dowiesz się z naszego wpisu “Java, Frontend, a może testowanie? Sprawdź, jaki kurs programowania wybrać!“. Jak dokonać tej decyzji? Poza dokładnym researchem w sieci, dobrym rozwiązaniem jest rozwiązanie darmowego kursu w sieci. Jeżeli rozważasz kilka opcji, spróbuj wypełnić kilka kursów i zobacz, co najbardziej Ci się spodoba.
Kursy online znajdziesz m.in. na: Udemy oraz Codecademy.
2. Dowiedz się, kim są trenerzy kursu
Tak naprawdę wiedza, którą podzielą się z Tobą trenerzy kursu może mieć decydujący wpływ na rozwój Twojej kariery. Przed wyborem szkoły programowania, dokładnie sprawdź, kto będzie przygotowywał Cię do Twojego wymarzonego zawodu. Dowiedz się, czy aktywnie pracuje w zawodzie, jakie ma doświadczenie i z jakimi firmami współpracował. Bardzo dużym plusem będzie, jeżeli okaże się, że dana osoba nie tylko zajmuje się programowaniem, ale także zarządzaniem zespołem oraz rekrutacją. Wówczas otrzymasz nie tylko praktyczną wiedzę o programowaniu, ale także o procesie rekrutacji i tego, na co warto zwrócić uwagę, aby zyskać uznanie przełożonych.
3. Sprawdź opinie absolwentów
Największą wizytówką każdej uczelni czy też szkoły programowania są jego absolwenci. Poszperaj na stronach i sprawdź, jakie opinie mają dane miejsca. Zwróć uwagę, ile osób pisze o tym, że udało im się znaleźć pracę w zawodzie. To najlepsze potwierdzenie tego, że kurs po prostu robi swoją robotę.
4. Porównaj ceny różnych szkół
Obecnie na rynku powstaje coraz więcej szkół programowania. Ceny są naprawdę bardzo zróżnicowane i wahają się od 2500 zł do nawet 12000 zł za podobny kurs. Jeżeli upewnisz się, że tańsza opcja ma zbliżony program, a do tego dobre opinie kursantów – wybierz opcję, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.
5. Znajdź najlepszy sposób nauki dla siebie
Jeżeli lubisz uczyć się w grupie na zajęciach, a do tego w Twoim mieście znajduje się szkoła programowania – świetnie. Pamiętaj jednak, że to nie jest jedyna opcja nauki. Niektóre szkoły (takie jak IT-Academy) oferują także kursy online. Takie rozwiązanie polecamy szczególnie osobom z małych miejscowości oraz takim, które po prostu wolą uczyć się w domowym zaciszu.
6. Wybierz odpowiedni tryb zająć
Szkoły programowania oferują różne tryby zajęć:
- dzienne
- wieczorowe
- weekendowe
Zastanów się, jaki sposób najbardziej Ci odpowiada i sprawdź, czy dana szkoła oferuje takie rozwiązanie.
7. Sprawdź, czy otrzymasz certyfikat
Szczególnie na początku kariery ważne jest, aby mieć coś, co potwierdzi Twoje umiejętności. Obecnie większość kursów programowania kończy się egzaminem oraz certyfikatem potwierdzającym to, czego nauczyłeś się na zajęciach. Zdarzają się jednak wyjątki, dlatego dokładnie sprawdź, czy szkoła, do której chcesz się zapisać zapewnia tego rodzaju zaświadczenia.
8. Zapoznaj się z programem zajęć
Transparentne szkoły programowania chętnie dzielą się swoim programem zajęć chociażby na stronie kursów. Sprawdź dokładnie, czy poza wiedzą teoretyczną znajdziesz tam zajęcia praktyczne i czemu będą poświęcone. Przykładowo, w IT-Academy kierujemy się zasadą 20/80, czyli 20% teorii i 80% praktyki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi kursanci zdobywają wystarczającą wiedzę praktyczną, którą szybko mogą wykorzystać w praktyce.
Co więcej, ważne jest, żebyś poza samą nauką programowania, dowiedział, jak zdobyć pierwszą pracę w IT. Szukaj więc takiej szkoły, która zapewni Ci nie tylko przygotowanie do pracy, ale także do niełatwego procesu rekrutacji.
W IT-Academy kursanci uczą się, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, otrzymują zestaw pytań i zadań rekrutacyjnych. Wiedzą jakich błędów unikać i co zrobić, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.
9. Znajdź szkołę, która ma najwięcej do zaoferowania
Tak jak wspomnieliśmy, obecnie powstaje coraz więcej szkół programowania. Co więc zrobić, jeśli oferty kilku szkół wyglądają podobnie? Wybierz taką opcję, która da Ci najwięcej korzyści. Czy poza programowaniem i przygotowaniem do rekrutacji możesz nauczyć się czegoś więcej? Okazuje się, że tak! 🙂 Zapisując się do IT-Academy podszlifujesz także swój angielski! U nas wszystkie zajęcia odbywają się w tym języku, dzięki czemu lepiej przygotujesz się do rozmowy i pracy w IT!
Sprawdź też:
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.