Blog
Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać programista?
- Październik 14, 2019
- Autor: Katarzyna Rojewska
- Temat: Praca w IT Uncategorized
Czy każdy może zostać programistą? Niekoniecznie. Poza umiejętnościami technicznymi, których można się nauczyć, w pracy na tym stanowisku ważne są także cechy charakteru i umiejętności miękkie. O jakich cechach mowa? Oto 8 najważniejszych z nich!
1. Komunikatywność
To nieprawda, że programista to osoba, który cały dzień koduje i nie musi z nikim rozmawiać. Wręcz przeciwnie, dzisiejsi specjaliści IT mają dużo spotkań zespołowych czy międzydziałowych. Co więcej, nierzadko zdarza się, że reprezentują firmę na spotkaniach z klientami. Programiści muszą wiedzieć, jak zaprezentować efekt swojej pracy i jak opowiadać o projekcie, który tworzą. To właśnie dlatego wymaga się od nich komunikatywności i chęci pracy z ludźmi.
2. Umiejętność pracy w zespole
Praca w IT to praca zespołowa. Programiści Frontend, Backend Developerzy, testerzy, analitycy, Project Managerowie i inni specjaliści tworzą zazwyczaj tzw. zespoły developerskie, które wspólnie pracują nad danym projektem. Każdy z nich jest za niego tak samo odpowiedzialny, a owoc ich wspólnej pracy jest dostarczany klientowi. Aby ich praca była w pełni produktywna, a efekt końcowy zadowalający – ważna jest nie tylko komunikacja wewnątrz zespołu, ale także wzajemne wsparcie, pomoc oraz wyrozumiałość.
3. Umiejętność rozwiązywania problemów
Mówi się, że praca w IT to ciągle rozwiązywanie problemów. I rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę specyfikę pracy testera czy programisty. Praca nad kodem wymaga dużo czasu, a developerzy uczą się jej głównie właśnie na własnych błędach oraz szukaniu rozwiązań, jak je naprawić. Często jest tak, że mimo, że na pierwszy rzut oka kod jest poprawny, jakaś fukcjonalność nie działa tak, jak to zaplanowaliśmy. Wówczas należy szukać przyczyny błędu oraz rozwiązania, które go naprawi. Nierzadko jest to długa i mozolna czynność, dlatego ważna jest tu kolejna cecha, czyli….
5. Cierpliwość i dokładność
Znalezienie przyczyny błędu wymaga od developera ogromnej cierpliwości i staranności. Niejednokrotnie musi dokładnie przejrzeć i przeanalizować swój kod, aby znaleźć buga, który uniemożliwia poprawne działanie tworzonej strony czy też aplikacji. Nie jest to więc praca dla osób o słabych nerwach, które po kilku minutach nieudanych prób, zniechęcają się do pracy nad danym projektem.
6. Otwartość na feedback
W pracy w IT zdarza się, że zdanie programisty na temat projektu może różnić się od tego, co na ten temat sądzi klient. Nawet jeśli zdaniem zespołu developerskiego, wszystko działa idealnie, zawsze trzeba się liczyć z osobami, które płacą za zamówione rozwiązanie. Od programisty wymaga się więc nie tylko cierpliwości, ale także otwartości na opinię innych osób, które mogą mieć inne zdanie na temat efektów jego pracy. Zamiast przekonywać klienta do swoich racji, czasem lepiej odpuścić i zrobić swoje zadanie w ten sposób, aby klient był w pełni zadowolony i usatysfakcjonowany.
7. Chęć uczenia się
Pracy programisty nie można się raz nauczyć, bez ciągłego pogłębiania wiedzy i umiejętności. Nawet kilka razy w roku pojawiają się nowe aktualizacje, frameworki, biblioteki czy też narzędzia. Aby pracować w pełni efektywnie, należy być z nimi w miarę na bieżąco. Tu o wiele łatwiej mają osoby pasjonujące się programowaniem, dla których nauka nowości z branży to przyjemność.
7. Analityczny umysł
Ta cecha jest jedną z pierwszych, jaka przychodzi nam na myśl, kiedy zastanawiamy się, jakie cechy powinien posiadać programista. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ bez niej rozwiązanie napotkanego problemu czy też znalezienie najlepszego i najbardziej optymalnego rozwiązania jest niemożliwe. Tworząc oprogramowanie, programista powinien nie tylko dbać o to, aby kod działał poprawnie, ale także żeby rozwiązania, które zaproponuje były jak najbardziej fukcjonalne i dopasowane do odpowiedniego projektu.
8. Pasja i zaangażowanie
Osoba, która rzeczywiście lubi programować ma o wiele łatwiej niż taka, która chce pracować w IT ze względu na wysokie zarobki. Pasjonaci są o wiele mniej narażeni na wypalenie zawodowe, a do tego pracują lepiej i bardziej efektywnie. Jeśli więc uważasz, że programowanie nie jest czymś, co sprawia Ci przyjemność – zastanów się nad inną specjalnością w branży, np. analityku, project managerze lub innym.
Posiadasz wszystkie wyżej wymienione cechy i chcesz pracować w IT?
Zapisz się na wybrany kurs programowania w Twoim mieście:
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.