Blog
Jak uzyskać dofinansowanie na kurs programowania?
Edukacja jest kluczowym czynnikiem rozwoju kariery zawodowej, szczególnie w dynamicznie rozwijających się branżach. Jako IT Academy proponujemy praktyczną naukę, której efekty pozwalają stawać się programistom coraz lepszym. Mamy świadomość, że możesz nie dysponować wolnymi środkami na opłacenie szkolenia, dlatego wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń i radzimy, jak uzyskać atrakcyjną pożyczkę i dofinansowanie na kursy programowania organizowane w naszej akademii.
Zapewne nie trzeba Cię przekonywać, że opłaca się zdobywać praktyczną wiedzę. Edukacja szkolna daje pewną ogólną perspektywę, a szkoły zawodowe, techniczne czy wyższe skupiają się nieco bardziej na kwestiach czysto pragmatycznych z zawodowego punktu widzenia. Lecz czy standardowa ścieżka ze szkoły na studia, a potem na rynek pracy rzeczywiście się sprawdza? Niekoniecznie. Dziś liczy się doświadczenie oraz umiejętność elastycznego dopasowania do wymagań pracodawców. Aby zyskać szanse na awanse, premie, podwyżki czy zlecenia, trzeba inwestować w siebie i prywatny rozwój. Szkolenia i kursy, które kończą się uzyskaniem certyfikatu, mają dużą wartość zarówno na etapie poszukiwań pracy, jak i już podczas kontynuowania kariery w danym miejscu.
Certyfikaty skrzętnie gromadzone w CV to nie wszystko. Pożądane jest zbieranie najbardziej praktycznych i rozwijających umiejętności. Nie zawsze chodzi wyłącznie o know-how związany bezpośrednio z tym, co robisz. Wiele kursów pozwala poszerzyć indywidualne perspektywy, spojrzeć szerzej na sposób prowadzenia swojej kariery, daje impuls do nowych aktywności oraz zainteresowań. Poza tym w ramach szkoleń poznajesz ciekawych ludzi, innych specjalistów, masz się od kogo uczyć i poszerzasz networking. Często te mniej lub bardziej przypadkowe spotkania owocują bardzo interesującymi projektami w bliższej i dalszej przyszłości.
Powiedzmy sobie otwarcie: trudno znaleźć jakieś minusy szkoleń. W IT Academy kursy są zaprojektowane z myślą o każdym detalu. Elastyczny grafik, nowoczesny sprzęt, małe grupy, dużo e-learningu. Krótko mówiąc, warto płacić za profesjonalne warunki do nauki. Nie sztuką jest wyrobić pierwszy lepszy, przypadkowy certyfikat – chodzi o to, żeby na szerokim rynku szkoleń wybierać te, które przynoszą później pożądane efekty w życiu zawodowym.
Nauka się opłaca, ale i kosztuje
Cóż, to wszystko racja, ale dochodzi kwestia ceny. Szkolenie to ekstraordynaryjny wydatek, który nie jest tak powszechny i „oczywisty” jak stałe rachunki czy opłaty związane z eksploatacją pojazdu. Z różnych względów możesz nie posiadać oszczędności lub wolnych środków na dodatkowe działania, jak szkolenia. To zrozumiałe, że w obliczu remontów czy wydatków na dzieci inwestycja w know-how schodzi na dalszy plan. Choć gdyby zastanowić się nad tym nieco dłużej, to doszlibyśmy do wniosku, że wydatek na szkolenie szybko się zwraca, owocując premiami, podwyżkami czy zatrudnieniem w nowym miejscu, co automatycznie wpływa na większe możliwości finansowe.
Jak w takim razie sfinansować edukację w formie szkolenia, kursu przy ograniczonym budżecie? Jeśli nie posiadasz oszczędności, a w Twoim miejscu pracy nie ma możliwości ubiegania się o jakąś formę wsparcia, możesz rozważyć pożyczkę. Jeśli nie od najbliższych krewnych lub znajomych, to… no właśnie? Gdzie? W banku, firmie pożyczkowej, a może w ramach specjalistycznego programu rozwojowego? Należy rozważyć przede wszystkim niskooprocentowane pożyczki. Poznaj aktualne możliwości w Polsce.
Inwestuj w Rozwój – Pożyczki na kształcenie
Poznaj narzędzie, za które odpowiada Ministerstwo Rozwoju. Choć ta koncepcja znajduje się w fazie pilotażowej, pieniądze są jak najbardziej konkretne i prawdziwe, dostępne na wyciągnięcie ręki. Źródłem finansowania jest unijny Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Mówimy o pomyśle stosunkowo nowym, ponieważ kluczowe podpisy pod umową zostały złożone dopiero w połowie 2017 roku.
Pożyczka może być udzielona na opłacenie studiów podyplomowych, kursów lub szkoleń dla dorosłych, które nie trwają dłużej niż 24 miesiące. Pożyczka jest nieoprocentowana, a więc oddaje się dokładnie tyle, ile pożycza, a dodatkowo można liczyć na częściowe umorzenie. Zakres pożyczanej kwoty jest naprawdę spory – od 600 do 100 000 złotych. Propozycja dotyczy jedynie osób pełnoletnich, mieszkających na terenie Polski. Liczba rat spłaty to od 12 miesięcy do 36 miesięcy,
Pewnym ograniczeniem wydaje się konieczność udokumentowania zdolności spłaty zobowiązania, choć jako programista zapewne nie narzekasz na brak ofert pracy, które gwarantują swoiste zabezpieczenie pożyczki. Pamiętaj również, że program przewiduje wsparcie dla osób bezrobotnych, znajdujących się na urlopach czy samozatrudnionych. Płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status na rynku pracy nie mają dla koordynatorów projektu żadnego znaczenia.
Nabór rozpoczął się 1 lutego 2018 roku. Pożyczka jest nieoprocentowana, więc nie ma mowy o żadnej prowizji czy ukrytych opłatach. Spłata przebiega w miesięcznych, cyklicznych ratach, w okresie od 12 do 36 miesięcy. Formalności ograniczają się do złożenia wniosku na stronie http://inwestujwrozwoj.pl/ za pomocą specjalnego generatora. Obszar i tematyka szkolenia nie mają znaczenia, wszak chodzi po prostu o rozwój. Pożyczka na kurs programowania w IT Academy jak najbardziej wchodzi w grę. Miej jednak na uwadze, że sfinansować można jedynie kurs, którego się jeszcze nie rozpoczęło. Pieniądze trafiają bezpośrednio do organizatora szkolenia. Z różnych względów można liczyć na umorzenie spłaty 20-25% pożyczki, co czyni ją jeszcze korzystniejszą.
OPEN – Ogólnopolski Program Edukacji Narodowej
Pożyczkę możesz otrzymać także w ramach projektu OPEN – Ogólnopolskiego Programu Edukacji Narodowej, który został stworzony w celu ułatwienia dostępu do profesjonalnych kursów i studiów podyplomowych. Jeśli pragniesz zwiększyć swoje kompetencje, lecz nie dysponujesz dużą kwotą niezbędną do zapisania się na wybrane szkolenie, skorzystaj z opisywanego właśnie narzędzia. Pożyczka może dotyczyć dowolnej formy kształcenia (z wyjątkiem studiów I, II i III stopnia) w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. OPEN działa od 1 stycznia 2018 roku do 31 października 2020. Kwota projektu wynosi niemal 30 mln złotych.
Pożyczka nie jest w żaden sposób oprocentowana. Żeby się o nią ubiegać, należy ukończyć 18. rok życia. Rzecz jasna, zobowiązując się do spłaty, należy wykazać, że jest to możliwe – na podstawie przychodów lub zabezpieczenia. Co istotne, pożyczka nie zostanie udzielona, jeżeli korzysta się z innego programu, na przykład środków strukturalnych. Maksymalny czas spłaty zobowiązania wynosi 60 miesięcy, a po zakończeniu kształcenia zwraca się 15-25% kwoty pożyczki. Pamiętaj, że na własną rękę trzeba opłacać wszystko, co nie jest bezpośrednią częścią kursu, a więc np. dojazdy, noclegi czy zakup materiałów dydaktycznych. Na stronie https://open.frp.pl/ znajdziesz nie tylko kalkulator pożyczki, ale również wszystkie niezbędne, praktyczne informacje dotyczące programu.
Inwestuj w Rozwój vs OPEN – porównanie pożyczek
Oba programy są zdecydowanie warte uwagi. Chodzi w nich praktycznie o to samo – ułatwienie sfinansowania rozwojowego szkolenia czy innej formy edukacji, jak studia podyplomowe, które, jak wiadomo, nie są tanie. Porównajmy narzędzia celem lepszego rozeznania w temacie.
Zarówno „Inwestuj w Rozwój”, jak i „Ogólnopolski Program Edukacji Narodowej” są pożyczkami 0%, czyli nie wiążą się z żadnymi ukrytymi kosztami, prowizjami itd. W pierwszym przypadku istnieje możliwość umorzenia od 20 do 25% kwoty, w drugim od 15 również do 25%. Inwestuj w Rozwój oznacza konieczność spłaty od 12 do 36 rat, w przypadku OPEN zwrot można rozłożyć nawet na 60 części. Jeśli chodzi o oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, w obu przypadkach to co najmniej 14 dni (do 30 w Inwestuj w Rozwój i do 21 dni w OPEN). Jak widać, różnice nie są znaczące. Dowiedz się więcej i podejmij najkorzystniejszą decyzję z Twojej perspektywy.
Pożyczka komercyjna
Pamiętaj, że pieniądze na rozwój zawodowy możesz zdobyć również poprzez klasyczną pożyczkę w banku lub na rynku pozabankowym. To niezwykle popularna forma zdobywania pieniędzy przez Polaków, zwłaszcza że dla banków i firm cel nie jest istotny. Formalności są ograniczane do minimum, szczególnie w przypadku pożyczek w firmach pozabankowych. Tak zwane chwilówki mają jednak jedno ograniczenie – ich maksymalna kwota osiąga zwykle pułap kilku tysięcy złotych, a to nie zawsze wystarczy, aby w całości sfinansować szkolenie. W takiej sytuacji pozostaje skorzystanie z usług jednego z banków działających w Polsce.
My jednak zachęcamy do korzystania z programów rozwojowych, takich jak OPEN czy Inwestuj w Rozwój. A przede wszystkim gorąco namawiamy do poszerzania horyzontów i umiejętności poprzez profesjonalne szkolenia. Nauka opłaca się w każdym wieku i na każdym etapie kariery. Dla niektórych kurs programowania IT Academy będzie początkiem przygody w świecie informacji, dla innych – uzupełnieniem już bogatej, ugruntowanej wiedzy. Jeśli zależy Ci na zapisaniu się na szkolenie, a nie posiadasz wolnych środków, sięgnij po idealne rozwiązanie – sprofilowaną pożyczkę specjalnie na ten cel.